TOP 10 klasických filmov, ktoré by ste mali vidieť

31.10. 23:14 pridal - 4883 zobrazení

Z médií sa na nás valia najnovšie filmy, najnovšie soundtracky a nie vždy novinka zaručuje najlepšie herecké výkony či zápletky.

Ako sa hovorí, všetko dobré už vymyslené bolo a preto ak máte chuť siahnuť po klasike overenej rokmi, tento rebríček je ten správny. Výber desiatky najlepších filmov, či už čiernobielych, farebných, nemých - každé obdobie malo svoje čaro, ktoré dnes už málokto pozná. Predstavme si teda pár najznámejších filmov z každého súdka, ktoré by ste si mali pozrieť. Deka, čaj, ku sychravému počasiu dokonalé.





10. Kačacia polievka (1933)


Bratia Marxovci - štyria bratia ako hlavné postavy filmu. V medzivojnovom období žánre ako politické satiry hnali úspech za úspechom kvôli odľahčeniu ťažkej atmosféry, ktorú pociťovali Američania zo strany Európy. Firefly sa odrazu stane pravou rukou diktátorky a bohatej pani Teasdealovej, ktorá spravuje štátny rozpočet tejto krajiny. Čo by to bolo za vládnutie bez problémov? O ruku bohatej pani sa snaží veľvyslanec vedľajšej krajiny Sylvanie, ktorý sa len tak bez boja a vojny nevzdáva. Vtipné slovné presmyčky dodávajú filmu ten správny šmrnc a nešikovné správanie poskokov veľvyslanca dotvárajú atmosféru ľahkej a milej komédie.

Po uvedení do kín sa film stretol s viacerými problémami, napríklad zákazu premietania sa v Taliansku - Benito Mussolini sa stotožnil s fiktívnou postavou filmu a veril, že rola Fireflya bola namierená proti nemu. Vo filmu je taktiež použitá scéna so zrkadlom, ktorá bola inšpirovaná Charlesom Chaplinom z roku 1916.




9. Niekto to rád horúce (1959)


Jeden z najznámejších filmov s božskou Marilyn Monroe. Vo filme hrá, ako vždy, krajšiu časť obsadenia, Pusinku Kovalczykovú, krásnu speváčku v orchestri Sladkej Zuzi. Dvojica muzikantov, Joe a Jerry, sú na úteku pred gangstermi a najlepším nápadom im príde prezliecť sa za ženy a pripojiť sa k ženskému orchestru cestujúcemu na slnečnú Floridu. O všetky členky orchestru sa začne dvíhať vlna záujmu zo strany mužov a inak tomu ani nebude ani v prípade Joea a Jerryho, teda Dafne a Jozefíny. Ak ste obľúbencami dvojzmyselných vtipných komentárov, tento film si zamilujete. Tony zápletiek, nedorozumení, omylov a vtipných situácii Vás zaručene pobavia. Samotné natáčanie už tak vtipné nebolo. Marilyn chodila na natáčania často opitá, s hercami nevedela nájsť spoločnú reč, scenár neodpovedal jej predstavám, čo režisér Wilder častokrát menil.





8. Psycho (1960)


Hitchcockova klasika. Je potrebné niečo dodávať? Batesov motel, Normanova matka, dom na kopci, legendárna scéna v sprche… Ak ste tento film nevideli, rýchlo to napravte! Koniec prekvapil tak, že celé univerzitné kino ostalo s otvorenými ústami pozerať na plátno a neskôr sami na seba. Vo filme figurujú prvky psychických chorôb, ako je napríklad schizofrénia. Darmo, Hitchcock vedel, čo robí a preto je zaujímavosťou, že na začiatku filmu divákom predstavuje celé priestory filmu. Film natočil čiernobielo, aby ušetril na nákladoch a taktiež, lebo neznášal pohľad na červenú krv - či už vo filme alebo v realite. Myšlienka, že v bielej kúpeľni bola najvýraznejšia červená krv ho desila.. Legendárna scéna v sprche sa natáčala 7 dní (!), vo filme trvá 45 sekúnd a kamera ju brala zo 77 rôznych uhlov.




7.  Krížnik Potemkin (1925)


Veľmi “obľúbený” film pána účtovníka Fantozziho, ktorý na neho odkazuje vo viacerých scénach svojho filmu. Film Sovietskeho zväzu, kde použil prvky masovej pantomímy s vrcholovými choreografiami na 20.roky minulého storočia. Ukazuje odhodlanosť ľudu bojovať proti autoritám, vzburu a revolúciu, vďaka ktorým ostane film navždy veľdielom, kde ľudia bojujú za lepší život. Z celého filmu je najsilnejšia scéna na schodisku - ukazuje, ako ľudia voči sebe nemajú žiadny rešpekt, hoci všetci sme z mäsa a kostí.





6. Schindlerov zoznam (1993)


V ďalšej priečke sme preskočili pár desaťročí, no hoc je Spielbergov film pomerne nový, zaslúži si byť tu. Rozpráva príbeh o mužovi menom Oskar Schindler, ktorý v období druhej svetovej vojny žil v nacisticky zmietanom Poľsku a bol členom Nacistickej strany. Ako každý  tej dobe, ak mal možnosť, zarábal na židovských ľuďoch ako lacnej pracovnej sile, no napriek tomu v sebe dokázal nájsť kúsok ľudskosti a zachrániť viac ako 1100 Židov. Vďaka svojmu daru reči, charizme a čaru osobnosti sa mu podarilo obmäkčiť aj tých najväčších bezcitných príslušníkov SS. Celý film je ladený do čiernobiela, okrem jednej veci, ktorá najviac zamrzí a možno nenechá ani oko suché…





5. Bambi (1942)


Po ťažších témach tu máme rozprávkovú klasiku. Malý Bambi spolu so svojimi kamarátmi z lesa objavujúc svet. Pre dospeláka veľmi nemá čo ponúknuť, no pre deti je to výbornou voľbou, ak túto rozprávku ešte nevideli. Bambiho učenie sa chodiť, korčuľovať sa po ľade a následný útek z lesa kvôli požiaru spôsobeným ľudským faktorom skvele dopĺňa výborná kvalita animácie vzhľadom na skoré a hlavne vojnové roky, čo určite ocenili diváci aj o 50 či 60 rokov neskôr.




4. Raňajky u Tiffanyho (1961)


Jeden z najznámejších filmov skvelej herečky Audrey Hepburn. Príbeh o šarmantnej mladej dievčine Holly, ktorá hrala tzv. call girl, ktorý sa po príchode nového suseda spisovateľa výrazne skomplikoval. Pôvodne rolu Holly mala hrať Monroe, no po konzultácii so svojou manažérkou zhodnotili, že Monroe zo seba nebude robiť žiadnu call girl a role sa teda neujme. Vo filme pekne vidieť samotu hlavnej hrdinky, no zároveň ako sa snaží okolitý svet presvedčiť, aká je šťastná a nič, nikto jej nechýba. No predsa príde do života jej pán pravý a Holly si nechce pripustiť, že by niekto mohol zmeniť jej doterajší zabehnutý život. Po uvedení do kín rapídne vzišiel dopyt po ryšavých mačkách - hlavne kvôli finálnej scéne, kde Holly vypustí svoju mačku z taxíka so slovami, že jej dáva voľnosť. Najznámejší výrok Holly?

“Ľudia nepatria ľudom. Nikomu nedovolím, aby ma zavrel do klietky.”





3.  Metropolis (1927)


Ako si myslíte, že bude vyzerať svet za 10 rokov? Režisér Fritz Lang Vám na to ochotne odpovie filmom Metropolis z roku 1927, v ktorom opisoval svoju predstavu o svete o sto rokov neskôr. Tento film položil základný kameň žánru science fiction tak, ako ho poznáme dnes. Vo filme samozrejme nechýba príbeh, zápletka a láska. Mnoho umelcov používalo fragmenty z filmu vo svojich dielach, či už Pink Floyd, Queen alebo dokonca nacisti, ktorí tento film využívali vo svoj prospech v podobe propagandy. Hitlerovi sa film natoľko zapáčil, že podľa dostupných informácií samotného režiséra Langa pozvali na Ministerstvo propagandy, kde mu ponúkali post ministra nemeckého filmu. Ponuku odmietol a bol nahnevaný na to, že film sa zapáčil práve Hitlerovi a Goebbelsovi.   




2. Cesta na mesiac (1902)

Le Voyage dans la lune. Ak hľadáte niečo z úplne prvých filmov, ste tu správne. George Mélies, ako jeden z prvých natočil s kamerami bratov Lumiérovcov skutočné veľdielo, o ktorom sa dodnes učia študenti v súvislosti s dejinami svetovej kinematografie. Tento 14-minútový nemý snímok o ceste na Mesiac zožal vo svojich časoch neskutočne obrovský úspech. Mélies sa dodnes považuje za otca filmu, práve vďaka použitým špeciálnym efektom, ktoré v tej dobe nemali obdoby. Mélies vystrelil raketu do vesmíru skôr ako ktokoľvek iný - našiel mesačných ľudí ale aj pirátov. Pozadie filmu nebolo až také ružové - blockbuster bol hneď ukradnutý z dôvodu absencie právnej ochrany a na protest film v roku 1913 samotný Mélies spálil.  Čiernobiela verzia sa našla, no farebná sa považovala za stratenú, až do roku 1993. Neskôr vďaka spojeniu viacerých firiem sa film ručne kolorizoval až v roku 2010 uzrela svetlo sveta kompletne zreštaurovaná farebná verzia filmu, ktorá sa v roku 2012 dostala do kín.





1. Občan Kane (1941)


Viacero filmových kritikov rôznych desaťročí sa zhodlo na jednej veci - Občan Kane bezpochyby patrí medzi najlepšie filmy, aké boli kedy natočené. Režisérsky celovečerný debut Orsona Wellesa, ktorý mal v tom čase 25 rokov, ostane navždy aktuálnou témou, ktorá hovorí, že moc a peniaze nie sú zďaleka všetko. Snímok je natočený ako zostavovanie a skladanie života magnáta Kanea zvedavým a cieľavedomým novinárom, ktorý k zoskupovaniu informácií využíva staré týždenníky či rozhovory s ľuďmi, ktorí si ošiaľ okolo Kanea pamätajú. Natáčanie výrazne znepríjemňoval William Randolph Hearst. Ten sa v postave Kanea našiel natoľko, že sa natáčanie snažil zo všetkých síl prekaziť, či už posielal nahé slečny za Wellesom do hotelovej izby so snahou odfotiť ho s nimi alebo volaním polície. Hláška “Rosebud” získala 17. miesto medzi najväčšími filmovými hláškami všetkých čias a sklamaním je, že film iba jedného jediného Oscara…


Keywords: filmy, čiernobiele filmy, klasické filmy, staré filmy, filmy minulého storočia, nemé filmy, filmy vojnových rokov, staré rozprávky, filmy 20. storočia, dejiny filmu



Diskusia

Žiadne komentáre
Nie ste prihlásený
Prihlásenie / Registrácia
Odoberaj najnovšie filmy
Prihlás sa cez Facebook
Vyskúšaj filmový kvíz
Naše stránky používajú súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Viac info
OK